JASEŁKA

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanej Jasełkami. W piątek 20 grudnia w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy 0, I, II, IV i V, którzy wraz z p. Ewą Kowalską, p. Markiem Zającem, p. Małgorzatą Ostałowską-Tracz i p. Aleksandrą Elmerych przygotowali przedstawienie jasełkowe. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla rodziców, którzy przyszli obejrzeć swoje pociechy. Po Jasełkach, w świątecznym nastroju, odbyły się spotkania opłatkowe w klasach.

mgr Joanna Stułka


WIZYTA ŚW. MIKOŁAJÓW

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitały MIKOŁAJE. 6 grudnia jest jednym z tych dni, na które dzieci czekają najbardziej, dlatego też widok Świętych Mikołajów sprawił wiele radości. Dziękujemy za słodkie prezenty i za to, że o nas nie zapomnieli. Do zobaczenia w przyszłym roku.

mgr Joanna Stułka


Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole.

28 listopada 2013 roku odbyła się uroczystość szkolna w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przygotowana przez naszą szkołę we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Oprócz gości z ZSP nr 1- p. Jolanty Konarzewskiej z przedstawicielami uczniów, swoją obecnością uroczystość zaszczyciła p. Marta Serzysko reprezentująca organ prowadzący szkołę – Gminę Borowie. Tydzień Edukacji Globalnej jest inicjatywą ogólnopolską i międzynarodową. W tym roku akcja odbywała się pod hasłem „Wybierz zrównoważony styl życia”. Projekt podkreśla symbiozę człowieka ze światem i pokazuje, jak mądrze należy korzystać z otaczającej nas rzeczywistości. Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji TEG uczniowie z klas I – V przygotowali plakaty, gimnazjaliści - prezentacje multimedialne, a uczniowie z IV klasy przedstawienie pt. „Jak rozweselić ziemię?” Poruszyliśmy problematykę zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji oraz dbałości o środowisko naturalne, a także przyjrzeliśmy się własnym, codziennym nawykom i działaniom. Uczniowie z ZSP nr 1 przedstawili prezentację multimedialną nt. „Globalizacja a edukacja globalna”. Uroczystość przygotowały panie Katarzyna Serzysko i Joanna Stułka.

mgr Joanna Stułka


I Przegląd Piosenki Młodzieżowej w Borowiu.

27 listopada uczennice klasy I gimnazjum Klaudia Żaczek, Katarzyna Kwiatkowska i Aleksandra Pałyska reprezentowały naszą szkołę w I Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej w Borowiu zorganizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Borowiu przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Garwolinie i Urzędem Gminy w Borowiu. Uczennice do występu przygotowywały się pod kierunkiem p. Maryli Serzysko. W przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu Powiatu Garwolińskiego i MOW-ów z całej Polski. Swoje talenty muzyczne zaprezentowały grupy wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i soliści. Wszystkie występy cechował wysoki poziom. Klaudia, Kasia i Ola pięknie zaśpiewały dwa utwory Szymona Wydry „Życie jak poemat” i „Tak wiem”. Był to ich festiwalowy debiut.

mgr Joanna Stułka


Pasowanie na czytelnika.

26 listopada 2013 klasa II Zespołu Szkół w Głoskowie pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Ostałowskiej-Tracz została przyjęta w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Nie było to takie łatwe zadanie, jak by się mogło wydawać. Uczniowie musieli wykazać się znajomością treści bajek, baśni, lektur oraz wzorowym czytaniem. Na początek podzieliliśmy się na grupy. Dzieci w grupach układały puzzle przedstawiające postacie z bajek oraz dodatkowym zadaniem było podanie tytułu utworu z którego postać pochodzi. Następnie otrzymały tytuły książek, do których musiały wyszukać rekwizyty. Odgadywały zagadki o książkach, odpowiadały na pytania związane z biblioteką. Wyszukiwały prawidłowe zasady obchodzenia się z książką i wklejały je do „Księgi Mądrości”. Wszystkie te zadania przeplatały wiersze i piosenki związane z tematem książek. Na zakończenie uczniowie złożyli przyrzeczenie, iż będą kochać i szanować książki, bo one ułatwiają naukę i pracę oraz wskazują drogę do każdego celu. Pani bibliotekarka Barbara Baran pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki. Było to podniosłe święto dla uczniów i ich rodziców. Myślę, że na stałe wpisze się w harmonogram uroczystości naszej szkoły.

mgr Małgorzata Ostałowska-Tracz


Żywa lekcja historii.

25 listopada uczniowie klas IV –VI wzięli udział w żywej lekcji historii prowadzonej przez przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej w ramach Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Lekcję zorganizowała p. dyrektor Małgorzata Piętka. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wystąpienia p. Przemysława Makulca i p. Artura Jończyka, którzy ubrani w mundury przedwojennej kawalerii przybliżyli historię pułku oraz omówili wyposażenie, uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy. Niewątpliwą atrakcją był również pokaz broni i artefaktów z czasów I i II wojny światowej.


Zajęcia warsztatowe dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień.

W dniu 18.11.2013 roku uczniowie z klas I-III gimnazjum wzięli udział w warsztatach dotyczących profilaktyki uzależnień, które poprowadził pan Rusłan Oniszczuk – specjalista terapii uzależnień. Terapeuta przedstawił objawy i fazy uzależnień, jak również poruszył temat szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych. Mówił o mechanizmach uzależnienia, o powodach sięgania przez młodzież po różnorodne środki odurzające, a także o konsekwencjach związanych z ich używaniem. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w warsztatach.

mgr Joanna Stułka


Uroczystości w Borowiu.

11.11.2013 r.


95 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

11 listopada jest symbolem walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa, a także symbolem miłości do ojczyzny. Z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klasy V, IV oraz I gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni klasy V p. Moniki Baran dwukrotnie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Artyści przypominali historię naszego kraju, opisywali długą drogę do wolności i pokazali, że pamiętają o tych, którzy „na stos rzucili swój życia los”. Szkolna akademia odbyła się 8 listopada. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczniów i przedszkolaków, nauczycieli oraz pracowników szkoły i przedszkola, a zakończyła piosenką znaną z programu „Kocham Cię Polsko”, której refren żywiołowo śpiewali wszyscy obecni na akademii.

W niedzielę 10 listopada po mszy świętej „Nasze Młode Talenty” zaprezentowały się społeczności lokalnej. Piękne recytacje, wzruszające występy wokalne, brawurowe wykonanie pieśni patriotycznych oraz znakomite przebrania zostały docenione przez publiczność, która z uwagą i skupieniem oglądała młodych artystów, a na koniec zgotowała im owację na stojąco.

mgr Monika Baran


PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 30 października 2013r. odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie na ucznia. Ceremonia odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie kl. I zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Iwony Maletka. Na to ważne wydarzenie zaproszeni zostali członkowie rodzin pierwszoklasistów, oraz cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Głoskowie. Przejęte dzieci przyrzekały solidną naukę, wzorowe zachowanie i postawę godną ucznia. Następnie pani dyrektor Małgorzata Piętka dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka. Na potwierdzenie faktu stania się pełnoprawnymi uczniami dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Gratulacjom i dobrym życzeniom nie było końca. Na zakończenie uroczystości w klasie odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

mgr Iwona Maletka


ŚLUBOWANIE GIMNAZJALISTÓW

Tradycją gimnazjum jest uroczystość, w trakcie której uczniowie klasy pierwszej w obecności Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego oraz swoich koleżanek i kolegów składają uroczystą przysięgę na sztandar szkoły i od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Uroczystość ślubowania miała miejsce 30.X.2013r. Po złożeniu ślubowania przewodnicząca klasy wręczyła pani dyrektor tekst ślubowania potwierdzony podpisami wszystkich uczniów.

mgr Grażyna Drewnik


WYSTĘP UCZNIÓW W KAPLICY

Dn. 27 października 2013r. uczniowie Zespołu Szkół przedstawili w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Głoskowie montaż słowno-muzyczny wzbogacony o prezentację multimedialną pt."Gesty Miłości". Wiersze i piosenki ukazywały błogosławionego Jana Pawła II jako Papieża Dialogu. Na zakończenie wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Ojca Świętego -"Barkę".Występ odbył się w ramach duchowego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II. Został przygotowany przez ks. mgr Wiesława Mućkę i mgr Marylę Serzysko.

mgr Maryla Serzysko


DZIEŃ PAPIESKI

W piątek, 18 października 2013 r. na zakończenie tygodnia papieskiego uczniowie naszej szkoły przestawili montaż słowno-muzyczny „Gesty Miłości” poświęcony papieżowi bł. Janowi Pawłowi II. Młodzież ukazała w jaki sposób Ojciec Święty za pomocą prostych gestów prowadził dialog z drugim człowiekiem i światem. Najmłodsi mogli przybliżyć sylwetkę papieża oglądając w czasie akademii prezentację multimedialną. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń bł. Jana Pawła - Barkę.

mgr Maryla Serzysko


Udział w akcji WOŚP -"Restart a Heart"

Europejska Rada Resuscytacji ogłosiła dzień 16 października “Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca” pod nazwą "Restart a Heart". Z tej okazji WOŚP chciała pokazać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie na fantomach przekazanych przez fundację. W akcję włączyła się Publiczna Szkoła Podstawowa w Głoskowie. Bicie rekordu rozpoczęło się w południe i trwało przez pół godziny. W tym czasie ponad 30 przeszkolonych w ubiegłym roku szkolnym uczniów z klasy III i IV prowadziło wielką akcję resuscytacyjną na otrzymanych od Fundacji fantomach . Poprzez swoją obecność i doping wspierali ich wszyscy uczniowie z klas 0-VI szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Bicie rekordu zostało poprzedzone prezentacją przypominającą zasady udzielania pierwszej pomocy poprowadzonej pod kierunkiem Iwony Maletka i Jolanty Maszkiewicz.

mgr Jolanta Maszkiewicz


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Jak co roku w dniu 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole we wtorek 15 października odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni Joanny Stułka. W montażu słowno - muzycznym uczniowie złożyli życzenia i podziękowali za trudną i mozolną pracę włożoną w naukę i wychowanie pani dyrektor, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji. Na koniec uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego składając życzenia wręczyli wszystkim świętującym upominki w postaci kartek z życzeniami.

mgr Joanna Stułka


Spotkanie z panią policjant – „ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH I ZAGROŻENIE DEMORALIZACJĄ”

W dniu 9 października 2013 roku uczniowie klas I-III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z młodszym aspirantem z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie panią Danutą Kalinowską. Tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich i zagrożenie demoralizacją. Pani policjant w bardzo ciekawy sposób opowiadała o przemocy w rodzinie, zagrożeniach nieletniego demoralizacją jakimi są popełnienie czynu karalnego, spowodowanie wypadku, groźby karalne, kradzieże, rozboje, stalking - uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia oraz o konsekwencjach społecznych i prawnych takich zachowań. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali pogadanki. Na zakończenie obejrzeli krótki film edukacyjny pt: „Więzienie stracony czas”.

mgr Joanna Stułka


WÓJT GMINY BOROWIE PAN WIESŁAW GĄSKA
GOŚCIEM HONOROWYM AKCJI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM …PO ANGIELSKU”

Przedszkolaki wraz z klasą „0” A i B uczestniczyły w niezwykłej lekcji języka angielskiego, która została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom… Po Angielsku” oraz europejskiej akcji „All Europe Reads to Children” zorganizowanej przez Centrum Języka Angielskiego dla Dzieci Metodą Helen Doron Early English w Garwolinie. Lekcja polegała na czytaniu bajki „Brzydkie kaczątko” po polsku a następnie po angielsku. Towarzyszyła temu nauka angielskich słówek w formie wesołej zabawy z Kangurzycą Kangi, maskotką Centrum HDEE. Gościem honorowym był Pan Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, który czytał bajkę po polsku. Na koniec wszystkim przedszkolakom wręczył na pamiątkę spotkania dyplomy. Na zakończenie w podziękowaniu za wizytę dzieci wręczyły gościom pracę plastyczną, którą same zrobiły. Dzieci, które sporo już po angielsku potrafią powiedzieć, były zachwycone!

mgr Sylwia Olszewska


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 20 września 2013 r. jak co roku miała miejsce akcja „Sprzątanie Świata”. Dzieci i młodzież z naszej szkoły zaopatrzone w worki na śmieci i rękawice wraz z opiekunami wyruszyli na sprzątanie placu przy szkole i przydrożnych terenów w obrębie swoich miejscowości.

mgr Joanna Stułka


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Nowy rok szkolny 2013/2014 w Zespole Szkół w Głoskowie rozpoczął się Msza Święta, w której brały udział poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum. Dalszy ciąg uroczystości odbył się na sali gimnastycznej gdzie Wójt Gminy Borowie mgr inż. Wiesław Gąska na 5 lat powierzył stanowisko dyrektora pani mgr Małgorzacie Piętka. Ponadto wyznaczył panią mgr Monikę Baran do pełnienia zastępstwa za panią dyrektor w czasie jej nieobecności. Następnie pani dyrektor przywitała uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców oraz omówiła organizacje roku szkolnego. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.

mgr Joanna Stułka


Letania Szkoła Odkrywców

08-12.07.2013

Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Głoskowie w ramach projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, którego liderem jest Federacja Inicjatyw Oświatowych współpracująca z organizacją FALA, Szkołą Wyższą Przymierza Rodzin, Fundacją Civis Polonus i Fundacją Partnerstwo dla Środowiska została zorganizowana Letnia Szkoła Odkrywców. Są to pięciodniowe zajęcia wakacyjne przeznaczone dla chętnych uczniów klas I-VI. Opiekunami są członkowie Szkolnego Zespołu Projektowego – pani dyrektor Jolanta Maszkiewicz i nauczyciele ZS w Głoskowie: Monika Baran, Grażyna Drewnik, Agnieszka Osińska, Iwona Maletka, którzy pracują nieodpłatnie. Zajęcia prowadzone metodą projektów edukacyjnych przez studentki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Wrocławskiego w obecności nauczycielek Zespołu Szkół w Głoskowie. Tematyka zajęć: nawiązuje do kompetencji kluczowych rozwijanych w projekcie. Program składa się z 5 zagadnień związanych kompetencjami społecznymi i obywatelskimi. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Co kryje w sobie imię?” i zastanawiali się nad zagadnieniem „Moda - odmienność czy szablonowość?”, zaś podczas realizacji projektu „Tropem przeszłości” rozwijali zainteresowania archeologiczne, zaprojektowali i wykonali makiety zamku, a także działania związane z komunikacją językową.

mgr Grażyna Drewnik„Cudze chwalicie, swego nie znacie.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. Hasło to przyświecało osobom uczestniczącym w projekcie społeczno – obywatelskim „W zgodzie z naturą i tradycją – krajobraz kulturowy mojej okolicy” realizowanym w ramach projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat. Uczniowie klas IV – VI pod opieką pani Moniki Baran i przy współpracy pani Grażyny Drewnik przygotowali prezentację multimedialną oraz galerię najciekawszych zdjęć naszej okolicy i zaprezentowali je społeczności szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy naszych uczniów.
Galeria zdjęć.

Prezentacja


DZIEŃ RODZINY

Dnia 12.06.2013 r. na terenie Zespołu Szkół w Głoskowie odbył się piknik rodzinny. Jego organizatorami byli: p. Dyrektor Jolanta Maszkiewicz oraz uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół. Program pikniku był ciekawy i urozmaicony: występy artystyczne przedszkolaków i uczniów klas I-VI, wspólny słodki poczęstunek, rodzinne zawody sportowe, gry i zabawy dla dzieci i całej rodziny. Wiele emocji wzbudziły mecze w piłce nożnej z udziałem drużyn reprezentujących ojców i synów a także przeciąganie liny przez mamy i kobiecą reprezentację rady pedagogicznej. Przy pięknej, słonecznej pogodzie wszyscy świetnie się bawili. Piknik dostarczył wielu miłych przeżyć i radości licznie przybyłym uczestnikom, którzy na pewno zachowają go na długo w swej pamięci. Był wspaniałą okazją do spotkań w gronie rodzinnym.
Zobacz zdjęcia z uroczystości.


DZIEŃ PATRONA

Dnia 28 maja 2013 roku obchodziliśmy Dzień Patrona, który przypadł w 32 rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godzinie 10.00 w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. Wojciech Sobieszek. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem mgr Maryli Serzysko – opiekuna Szkolnego Koła Przyjaciół Patrona. Uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. "Ten zwycięża, kto miłuje”.

Po części artystycznej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe laureatom konkursów dla różnych grup wiekowych.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie wiedzy religijnej Kl. I
I miejsce -Patrycja Kowalczyk
II miejsce- Patryk Paziewski
III miejsce- Julia Kania
Kl.II
I miejsce- Patryk Wielgosz
II miejsce- Julia Pasternak
III miejsce-Filip Przybysz
KL.III
I miejsce- Mateusz Gora
II miejsce- Natalia Kaźmierczak
III miejsce- Paweł Broniszewski

Uczniowie klas IV-VI brali udział w drużynowym konkursie wiedzy o życiu i działalności Kard. Stefana Wyszyńskiego. Zwyciężyła drużyna z kl. V w składzie:
Maria Brojek
Mikołaj Dybcio
Adam Misior

Uczniowie klas I-III gimnazjum wzięli udział w konkursie na logo szkoły z wizerunkiem naszego Patrona. Laureatami zostali:
I miejsce- Mateusz Czubla (kl.III)
II miejsce- Hubert Radziej (kl.II)
III miejsce- Patrycja Zając (kl.III)
Organizatorami konkursów byli: p.Ewa Kowalska, p.Maryla Serzysko i p. Karol Gałkowski


222 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30.04.2013r uczniowie klasy VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który przygotowali pod kierunkiem p. Grażyny Drewnik.


Pierwszy Dzień Wiosny

Mimo że za oknami śnieg i mróz, postanowiliśmy przywitać nadejście kalendarzowej wiosny. Członkowie Samorządu Uczniowskiego: Patrycja Zając, Paulina Wielgosz, Daniel Lisiecki i Piotr Brojek wraz z opiekunem SU p. Moniką Baran przygotowali zabawy i konkursy, które zaangażowały całą społeczność szkolną. 21 marca uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w wylosowanych wcześniej kolorach. Tradycyjnie tego dnia najstarsi uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczyli młodszych. Odbywało się to pod okiem nauczycieli, którzy obserwowali prowadzone przez uczniów zajęcia . Dalszą część dnia uświetniły konkursy i zabawy. Pierwszy – zatytułowany „Wiosenne inspiracje” polegał na tym, że każda klasa miała wykonać strój wiosenny z przygotowanych materiałów. Konkurs wygrali uczniowie klasy II szkoły podstawowej, którzy z pomocą wychowawczyni p. Agnieszki Osińskiej stworzyli najciekawszy strój zainspirowany wiosną. Do konkursu „Jaka to melodia” zgłosiło się wielu uczestników. Wzorem popularnego teleturnieju mieli oni za zadanie podać tytuły piosenek, których fragmenty usłyszeli. Długo nie można było wyłonić zwycięzców. Ostatecznie zwyciężczyniami zostały trzy dziewczynki: Oliwia Wojdyga, Natalia Kaźmierczak i Oliwia Gątarz. Wiele emocji wzbudziła zabawa „Poszukiwacze skarbów”. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 5 zespołów. Zadaniem każdej drużyny było znalezienie pięciu karteczek wylosowanego koloru ukrytych na korytarzach szkoły i wykonanie dodatkowego zadania: pisanki wielkanocnej. Uczniowie świetnie bawili się również podczas zabawy „Awans zawodowy”. Ostatnim konkursem, w którym uczestniczyli uczniowie klas młodszych były „Rzuty do kosza”. Najlepsi okazali się Patryk Paziewski, Filip Przybysz i Julia Pasternak. Starsi w tym czasie grali w „Bingo”, które wygrała Natalia Kania. Tuż za nią uplasowała się Maria Brojek i Piotr Brojek. Ten dzień dostarczył wszystkim dużo wrażeń.


DZIEŃ BABCI i DZIADKA

Dnia 22.01.2013r. w Zespole Szkół w Głoskowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez Agnieszkę Osińską, Iwonę Maletka i wychowawców klas młodszych. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Na początku uroczystości pani dyrektor Jolanta Maszkiewicz powitała serdecznie szanowne Babcie i szanownych Dziadków i złożyła im życzenia. Następnie uczniowie klas 0 –III oraz dzieci z grypy 3-4 latków recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz tańczyli specjalnie dla Nich. Tuż po występie dzieci odśpiewały kochanym dziadkom „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Później zaprosiły swoje babcie i dziadków na poczęstunek i do wspólnej zabawy przy muzyce. Wzruszenie, zadowolenie oraz uśmiech na twarzach zaproszonych gości podczas całej uroczystości świadczyły o mile spędzonym czasie. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.


JASEŁKA

21.12.2012r. uczniowie klasy III i IV zaprezentowali jasełka przygotowane pod kierunkiem p.Ewy Kowalskiej, które wprowadziły nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

W związku ze Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas IV – VI biorący udział w projekcie Dziecięca Akademia Przyszłości przygotowali montaż słowno – muzyczny w języku angielskim pt. ‘Christmas in Great Britain’ przedstawiający tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii. Oprócz dużej ilości piosenek świątecznych młodzi aktorzy dostarczyli refleksji na temat Świąt Bożego Narodzenia.


Wizyta Świętego Mikołaja.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszej gminie to już nowa tradycja. Od samego rana dzieci oczekiwały niecodziennych gości i nie zawiodły się. Zostały szczodrze obdarowane słodyczami, za co serdecznie dziękujemy.


Moje boisko Orlik 2012-otwarte.

W dniu 19 listopada 2012 roku odbyła się uroczystość związana z otwarciem kompleksu boisk sportowych wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” przy Zespole Szkół w Głoskowie. Uroczystość otworzyła Pani Jolanta Maszkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół w Głoskowie i powitała przybyłych na uroczystość zaproszonych gości:
o Panią Stanisławę Prządka Posłankę na Sejm RP
o Pana Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm RP
o Pana Krzysztofa Żochowskiego Radnego Sejmiku Mazowieckiego
o Pana Marka Chciałowskiego Starostę Garwolińskiego
o ks. prałata Ryszarda Andruszczaka dziekana powiatu garwolińskiego
o Pana Tadeusza Mikulskiego Burmistrza Miasta Garwolin
o Panią Mirosławę Miszkurka Burmistrza Miasta i Gminy Żelechów
o Pana Stanisława Bryłkę Sekretarza Gminy Parysów
o Pana Bogdana Świątek–Górskiego Wójta Gminy Latowicz
o Pana Waldemara Sabaka Wójta Gminy Górzno
o Pana Jerzego Jaronia Wójta Gminy Miastków Kościelny
o Pana Andrzeja Koszutskiego Wójta Gminy Sobolew
o Pana Mariana Janisiewicza Wójta Gminy Łaskarzew
o Panią Marię Stefanowską Kierownika Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Garwolinie
o Panią Grażynę Witak-Wcisło Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie
o Pana Janusza Krawczyka Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Garwolinie
o Pana Marka Niezgoda Z-ca Komendanta Powiatowej Policji w Garwolinie
o Pana Adama Zboinę Radnego Powiatu Garwolińskiego
o Panią Hannę Ośko Skarbnika Gminy Borowie
o Panią Martę Serzysko Sekretarza Gminy Borowie
o Pana Pawła Zboinę Kierownika Posterunku Policji w Borowiu
o Panią Janinę Gasek Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Borowiu
o Panią Elżbietę Zielińską Kierownika Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego Monar w Głoskowie
o inspektorów nadzoru budowlanego i wykonawców projektu „Budowa kompleksu boisk sportowych w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012 w Głoskowie”
o kierowników jednostek podległych gminie Borowie
o radnych z Przewodniczącą Panią Alicją Szaniawską
o sołtysów
o przedstawicieli prasy i Radia Podlasie.
Następnie zabrał głos pan Wiesław Gąska Wójt Gminy, który omówił etapy powstania kompleksu boisk.
Kolejnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi do którego zaproszono parlamentarzystów Stanisławę Prządka i Grzegorza Woźniaka, ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, Marka Chciałowskiego Starostę Garwolińskiego, Wiesława Gąskę Wójta Gminy, Alicję Szaniawska Przewodniczącą Rady Gminy, Sławomira Cicheckiego właściciela firmy „Drzewiarz” głównego wykonawcy inwestycji, Jolantę Maszkiewicz Dyrektora Zespołu Szkół w Głoskowie, Beatę Żaczek Przewodniczącą Rady Rodziców oraz Patrycję Zając Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.
Po uroczystym przecięciu wstęgi dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak poświęcił kompleksu boisk.
Następnie goście przeszli na boisko aby wykonać rzuty karne, które strzelali m.in. posłowie Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak, ks. prałat Ryszard Andruszczak, Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Jolanta Maszkiewicz dyrektor ZS w Głoskowie, Marek Niezgoda Z-ca Komendanta Powiatowej Policji w Garwolinie, Alicja Szaniawska Przewodnicząca Rady Gminy, wójtowie Wiesław Gąska, Jerzy Jaroń, Bogdan Świątek-Górski oraz Adam Zboina radny Powiatu Garwolińskiego, Sławomir Cichecki.
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Głos zabierali m.in. posłowie Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta Marek Chciałowski, włodarze miast i gmin powiatu garwolińskiego, podkreślając znaczenie wychowania przez sport.Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli na ręce Pana Wójta i Pani Dyrektor podziękowania za zaangażowanie w powstanie nowych obiektów sportowych. Goście przywieźli wiele prezentów, za które serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że będziemy je wykorzystywać.
Swoje słowa skierowała do nas Pani Joanna Kaniuk Dyrektor Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Uczestnicy zobaczyli boginię zwycięstwa z wieńcem laurowym, które wprowadziły na salę symbol igrzysk olimpijskich – koła symbolizujące kontynenty i 5 dyscyplin sportowych. Nie zabrakło również sportowców, którzy pokazali swoje umiejętności oraz tancerzy prezentujących układy taneczne.
Zobacz zdjęcia z uroczystości.Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2012r. obchodzimy 94 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w dniu 9 listopada odbyła się akademia przygotowana przez klasę IV pod opieką p. Moniki Baran. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczniów i przedszkolaków, nauczycieli oraz pracowników szkoły i przedszkola. Mottem scenariusza uroczystości były słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Oprawą muzyczną przedstawienia zajęły się p. Monika Baran i p. Agnieszka Dzadz. Młodzi artyści wcielając się w role Ojczyzny, Orła Białego i Żołnierzy przypominali historię naszego kraju, opisywali długą drogę do wolności i uczyli kochać Polskę. Występy czwartoklasistów wzbogaciły pieśni patriotyczne: „Rota”, „Piechota”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko” i piosenka znana z programu „Kocham Cię Polsko”, której refren żywiołowo śpiewali wszyscy uczestnicy akademii. Na zakończenie wystąpiła p. dyrektor, która zachęciła wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni „Przybyli ułani pod okienko”.


ŚLUBOWANIE KLASY I GIMNAZJUM

Tradycją gimnazjum jest uroczystość, w trakcie której uczniowie klas pierwszej w obecności Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego i swoich koleżanek i kolegów składają uroczysta przysięgę na sztandar szkoły i od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Uroczystość ślubowania miała miejsce 31.X.2012r. Po złożeniu ślubowania przez klasę I gimnazjum, uczeń klasy wręczył pani dyrektor tekst ślubowania potwierdzony podpisami wszystkich uczniów.


DZIEŃ PAPIESKI-UROCZYSTOŚĆ SZKOLNA

Dnia 23 października 2012 r. wspominaliśmy w naszej szkole wielkiego rodaka, przyjaciela Kard. Stefana Wyszyńskiego- Jana Pawła II. Członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Patrona z kl. V-VI pod kierunkiem p. Maryli Serzysko zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Wiersze i piosenki mówiły o życiu i dziele Ojca Świętego. Wśród pieśni nie zabrakło Jego ulubionej "Barki", która została wykonana z udziałem publiczności.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W akademii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Pałyska przygotowali krótką część artystyczną. Podczas akademii zaprezentowali wiersze, piosenki oraz scenki humorystyczne związane z życiem szkoły oraz złożyli serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.


Wybory samorządowe

Tradycją naszej szkoły stała się publiczna prezentacja kandydatów startujących w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Odbyła się ona 19 października 2012r. i kończyła tygodniowy okres kampanii wyborczej. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi z zaciekawieniem słuchali programów wyborczych i obietnic kandydatów do SU. Prezentację kandydatów obserwowała p. Janina Ziętek monitorująca projekt Z Małej Szkoły w Wielki Świat.

21 października 2012r. odbyły się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Głoskowie oraz wybory opiekuna SU. Wydano 124 karty do głosowania na 129 osób uprawnionych do głosowania. Wszystkie głosy były ważne. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Szkoła Podstawowa:
Przewodnicząca Klaudia Żaczek
Zastępca: Szymon Żaczek
Sekretarz: Karolina Makulec
Członkowie: Marcin Makulec, Natalia Kaźmierczak, Alicja Mikulska, Konrad Leśniewski

Gimnazjum:
Przewodnicząca: Patrycja Zając
Zastępca: Paulina Wielgosz
Sekretarz: Daniel Lisiecki
Członkowie: Piotr Brojek, Dominik Kania

Uczniowie wybrali również Opiekuna Samorządu. Wybory wygrała pani Monika Baran

W środę 31 października br. odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Głoskowie. Wybrani uczniowie złożyli akt przysięgi na sztandar szkoły w obecności przedszkolaków, oddziału przedszkolnego, wszystkich uczniów oraz dyrektora szkoły i nauczycieli. Tekst przyrzeczenia podkreślał odpowiedzialność samorządu za własną pracę na rzecz szkoły i środowiska. Nowo wybranemu samorządowi życzę dużo siły i wytrwałości w realizacji swoich pomysłów.


Dzień Chłopaka

3 października 2012 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas. Niewątpliwą atrakcją zabawy były konkursy przygotowane przez Paulinę Wielgosz i Patrycję Zając z klasy III gimnazjum przy współpracy z p. Moniką Baran. Najwięcej emocji wzbudził konkurs na najciekawszą fryzurę. Dziękujemy wszystkim dziewczynom, które wzięły udział w tym nietypowym eksperymencie i cierpliwie znosiły zabiegi fryzjerskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs, w którym nasi chłopcy w ciągu 1 minuty musieli sobie pomalować paznokcie u lewej ręki. Efekty były zadziwiające. Sprawdzaliśmy również umiejętność rozpoznawania zapachów i trzeba przyznać, że chłopcy znakomicie wywiązali się ze wszystkich zadań i pokazali drzemiące w nich talenty. Słowa uznania należą się także publiczności, która dopingowała swoich faworytów. Nad prawidłowych przebiegiem konkursu czuwały p. Monika Baran, p. Małgorzata Pałyska i p. Katarzyna Serzysko, które miały również dokonać oceny zadań wykonanych przez chłopców w skali od 1 do 10. Zwycięzcą konkursu został Piotr Dąbrowski z klasy I gimnazjum, który zdobył największą liczbę punktów.


Zagraniczni goście w naszej szkole

10 października naszą szkołę odwiedzili nauczyciele z dziesięciu krajów europejskich: Belgii, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Turcji, Grecji, Malty i Hiszpanii. Uczestnicy spotkania na podstawie Zespołu Szkół w Głoskowie poznali przykład dobrej praktyki w dziedzinie oświaty. Zagraniczni goście poznali strukturę szkoły oraz realizowane aktualnie projekty: Dziecięca Akademia Przyszłości, Z małej szkoły w wielki świat, Lepszy start-Edukacja dzieci w wieku przedszkolnym w gminie Borowie a także projekty realizowane w latach poprzednich.


Sprzątanie Świata

13.09.2012r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Sprzątanie Świata” posprzątali pobocza dróg w najbliższej okolicy.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/13


PIKNIK RODZINNY

24.06.2012 r

Dnia 24.06.2012 r. na terenie Zespołu Szkół w Głoskowie odbył się piknik rodzinny. Jego organizatorami byli: p. Dyrektor Jolanta Maszkiewicz, pracownicy Zespołu Szkół, Rada Rodziców i uczniowie. Duże zaangażowanie wykazali mieszkańcy Głoskowa, Dudki, Wilchty i Łętowa, a także strażacy OSP z Głoskowa.
Program pikniku był ciekawy i urozmaicony. Poza występami artystycznymi przedszkolaków i uczniów kl.I-III , a także laureatów konkursów powiatowych można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów oraz pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu jednostki OSP z Borowia. Gościliśmy również Oddział SFORA z Garwolina. Dla najmłodszych przygotowano Strefę Malucha, malowanie twarzy, a także trampolinę i dmuchane zjeżdżalnie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wiele emocji wzbudziły mecze w piłce plażowej z udziałem drużyn reprezentujących uczniów, rodziców, absolwentów, strażaków oraz gości. Przy pięknej, słonecznej pogodzie wszyscy świetnie się bawili. Zorganizowany po raz pierwszy piknik dostarczył wielu miłych przeżyć i radości licznie przybyłym uczestnikom, którzy na pewno zachowają go na długo w swej pamięci. Był wspaniałą okazją do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także integracji miejscowego środowiska poprzez wspólną zabawę.
Sponsorami imprezy byli:
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe G.Kwiatkowski, M.Pałysa MAXIM,
- Firma LECHPOL,
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego Piotr Rozenek, Marcin Goławski z Łukowa,
-Piekarnia Jan Frankowski z Garwolina,
-Mieszkańcy Głoskowa, Dudki, Wilchty i Łętowa.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc.

mgr Jolanta Maszkiewicz<