GŁOSKÓW

RZECZPOSPOLITA POLSKA
województwo: MAZOWIECKIE
powiat: GARWOLIŃSKI
gmina: BOROWIE

"Choćby się człowiek włóczył po świecie,
Jeździł do krajów stu,
Zawsze z radością wraca, bo przecież
Żyć można tylko tu !"


Rzeka WilgaWieś położona w dolinie rzeki Wilgi. W XVI wieku siedziba szlacheckiego rodu Głoskowskich. We wsi nad stawami nawadnianymi przez Wilgę znajduje się klasycystyczny dwór z początku XIX wieku. W czasie restauracji dokonywanej w 1965 r. natrafiono na ukryte szable i pistolety prawdopodobnie z okresu powstania listopadowego. W dworku przez wiele lat mieściło się Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej a od roku 1978 pierwszy w Polsce ośrodek MONAR. W dawnym folwarku znajduje się obecnie gospodarstwo rolne.
Z powstaniem wsi Głosków, Puznów i Wilchta związana jest bardzo ciekawa LEGENDA. Zachęcamy do lektury.

KaplicaW 1991 roku ks. biskup Jan Mazur konsekrował kaplicę, która powstała dzięki pomocy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.
Dąb imienia Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Głoskowie

W dniu 01.05.2006 roku przy Kaplicy Parafialnej w Głoskowie odbyła się uroczystość zasadzenia dębu imienia Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach akcji „Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa”. Samo posadzenie dębu poprzedziło Nabożeństwo Majowe i uroczysta Msza Święta oraz program słowno-muzyczny „Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Głoskowie. We Mszy Świętej uczestniczył ks. Prałat Stanisław Maksymowicz oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego pan Stefan Gora. Licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi, uczniowie oraz strażacy.
Akt erekcyjny podpisali:
Starosta Powiatu Garwolińskiego pan Stefan Gora
ks. Prałat Stanisław Maksymowicz
Dyrektor Zespołu Szkół w Głoskowie mgr Jolanta Maszkiewicz
Opiekun Kaplicy pani Ewa Kowalska
Radny parafii pan Andrzej Barcikowski
Przedstawiciel OSP w Gloskowie pan Marek Kowalski

Zrobiliśmy pamiatkowe zdjęcia.

„Boże, Stwórco i Ojcze wszystkich ludzi, Ty posłałeś swojego Syna jako nauczyciela mądrości, która od Ciebie pochodzi i do Ciebie prowadzi. Ty nieustannie powołujesz i posyłasz zwiastunów swojego Słowa, aby ta mądrość znalazła mieszkanie na naszej ziemi. Spraw abyśmy upamiętniając przez sadzenie tych dębów imiona Sług Bożych Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz tych, którzy zasłużyli się dla naszej ziemi siedleckiej, postępowali w mądrości Bożej iść śladami i tak uwielbili przedwieczną Mądrość” – takimi słowami modlił się Ordynariusz Siedlecki Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski poświęcając w dniu 30 kwietnia 2006 roku ponad tysiąc dębów, które zostaną posadzone na terenie diecezji siedleckiej.

Remiza strażacka30 VIII 1929 roku została założona w Głoskowie straż pożarna. Po wielu latach wspólnego wysiłku mieszkańców i władz gminy w 1998 roku oddano do użytku budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.