Uroczystość nadania imienia Kard. S.Wyszyńskiego

 

JAK PRZYGOTOWYWALIŚMY SIĘ DO NADANIA SZKOŁOM IMIENIA

Od dawna wśród grona pedagogicznego istniało przekonanie, że szkoła powinna mieć imię. Wprowadzenie reformy w oświacie spowodowało pewnego rodzaju zamęt w postaci dostosowywania pracy szkoły do nowego systemu. Utworzenie gimnazjum i włączenie go do zespołu szkół na jakiś czas zupełnie oddaliło sprawę nadania imienia. Jednakże doświadczenie pracy w gimnazjum spowodowało wśród grona pedagogicznego konieczność poszukiwania autorytetów dla młodzieży. Sposobność nadarzyła się w maju 2006 roku, kiedy to przy Kaplicy w Głoskowie został posadzony Dąb imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach projektu „1000 dębów na tysiąclecie”. To wydarzenie wiązało się z licznymi spotkaniami dotyczącymi sylwetki Prymasa.

Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w czerwcu 2009 został złożony wniosek, by wystąpić o nadanie szkołom imienia. Wniosek złożyła pani dyrektor Jolanta Maszkiewicz motywując to tym, że szczególnie w dzisiejszych czasach młodzież potrzebuje silnego oparcia w autorytetach, niezłomnych i trwałych, powszechnie uznanych i znanych. W niosek p. Jolanty Maszkiewicz zyskał poparcie Rady Pedagogicznej. Opis kolejnych etapów prowadzących do tego doniosłego wydarzenia znajduje się dokumencie PROCEDURA NADANIA SZKOLE IMIENIA.

 

 

UROCZYSTOŚĆ NADANIA PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

I PUBLICZNEMU GIMNAZJUM W GŁOSKOWIE

IMIENIA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO - 10.02.2011 r.

Dzień 10 lutego 2011 roku zapisze się jako jeden z najważniejszych w historii Zespołu Szkół w Głoskowie. W tym dniu Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum nadano imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szkoły otrzymały też sztandary - dar Wójta Gminy Borowie, Rady Gminy, Rodziców i Przyjaciół Szkół. Doniosła uroczystość została poprzedzona uroczystą Mszą Świętą odprawioną pod przewodnictwem ks. dr Marka Skwierczyńskiego w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Głoskowie, gdzie ks. dziekan Ryszard Andruszczak dokonał aktu poświęcenia sztandarów. Część uroczystości poświęcona nadaniu imienia, nadaniu sztandarów, przekazaniu sztandarów oraz ślubowania uczniów na sztandary, odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół.

W tej doniosłej chwili towarzyszył nam Wójt Gminy Borowie Pan Wiesław Gąska wraz z Panią Sekretarz Martą Serzysko, ks. dr Marek Skwierczyński - zastępca dyrektora Wydziału Nauczania, Pani Poseł Stanisława Prządka, Pani dyrektor Delegatury w Siedlcach MKO w Warszawie –Joanna Kaniuk wraz z panią wizytator Jadwigą Kwiatkowską, ks. Dziekan Ryszard Andruszczak wraz z księżmi z Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, ks. proboszcz Parafii Borowie Stanisław Staręga, przedstawiciele władz powiatu i jednostek organizacyjnych działających na terenie powiatu i gminy, licznie zgromadzeni goście, rodzice i przyjaciele szkół.

 

FUNDATORZY SZTANDARÓW

 • Wójt Gminy Borowie mgr inż. Wiesław Gąska
 • Rada Gminy Borowie
 • Rada Rodziców ZS w Głoskowie
 • Uczniowie ZS w Głoskowie
 • Pracownicy ZS w Głoskowie
 • Dyrektor ZS w Głoskowie mgr Jolanta Maszkiewicz
 • Witold Sitek
 • Dorota i Stanisław Gac
 • Magdalena i Mieczysław Pałysa
 • Justyna i Grzegorz Brojek
 • Leszek Tomczuk
 • Stanisław Michna
 • Sławomir Baran
 • Krystyna Kwiatkowska
 • Ryszard Nitka
 • Agnieszka i Piotr Mikulscy
 • GS Borowie
 • Stanisław Mikulski
 • Henryk Zając
 • Anna i Krzysztof Kania
 • BS Garwolin
 • Małgorzata i Grzegorz Kwiatkowscy
 • Janusz i Krystyna Malitka
 • Kazimierz Jasiński
 • Mieczysław KarczmarczykUZASADNIENIE WYBORU PATRONA

Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu społeczności szkolnej. Została ona podjęta przed 2 laty, wspólnie z rodzicami i uczniami. Od tego czasu wszyscy- uczniowie i nauczyciele poznawali postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego- jednego z największych synów polskiej ziemi. Uczniowie gromadzili wiadomości o Jego życiu, wykonywali gazetki, prezentacje multimedialne, prace plastyczne, odbyły się konkursy wiedzy o życiu i działalności przyszłego Patrona, dla społeczności lokalnej przygotowana została wieczornica w rocznicę Jego śmierci. Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do Zuzeli- miejsca urodzenia Księdza Prymasa. To dąb Jego imienia rośnie posadzony w 2006 roku przy Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Głoskowie. Najważniejsze wartości wynikające z nauki Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zdecydowały o jego wyborze na Patrona szkoły to: troska o godność człowieka, wartość rodziny i umiłowanie ojczyzny. Ksiądz Prymas to człowiek niezłomny o wielkiej mądrości, prawym sumieniu i bogatej osobowości, który pozostawił po sobie przeogromną skarbnicę idei, myśli i uczuć. Jako nauczyciele i rodzice uważamy, że warto opierać wychowanie młodych pokoleń na mocnym fundamencie i korzystać z dziedzictwa pozostawionego przez wielkich ludzi- taką postacią był i jest nasz Patron. W dzisiejszych czasach, często w ferworze codziennych obowiązków i zmagań z przeciwnościami losu, gubimy podstawowe wartości, stąd słowa Prymasa Tysiąclecia, by ,, prawdę czynić z miłością” uczą nas szacunku dla drugiego człowieka oraz otwierają nasze serca na to, co dobre i wartościowe. Jesteśmy nauczycielami jedni dla drugich w każdej chwili naszego życia. Przedmiotem nauki jest nie tylko wiedza, ale także a może przede wszystkim umiejętność życia w społeczeństwie. Musimy pamiętać, że nasza godność i wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się godność i wolność drugiego człowieka, rodzica, nauczyciela, ucznia… Aby łatwo tę granicę ustalić wystarczy tak niewiele, wystarczy kochać- rodzica, nauczyciela, ucznia… Ksiądz Prymas żył w trudnych czasach. W zetknięciu z ateizmem był wyznawcą i obrońcą wiary, w zetknięciu z marksistowskim ustrojem był rzecznikiem katolickiej nauki społecznej, z całą otwartością, gotowością do strzeżenia prawdy i dobra, gdziekolwiek się ono znajduje. Każde czasy są na swój sposób trudne. Nasi uczniowie zderzają się z innym przeciwnikiem. Jest nim otaczający świat pełen wydaje się nieograniczonych możliwości, a jednak pułapek i pustych dróg. Pragniemy dać im skuteczny klucz do odszyfrowania tego co dobre i co złe. Tym kluczem są podstawowe zasady etyczne. Ufamy, że autorytet i wzorzec osoby Prymasa Wyszyńskiego pomogą wychować naszych uczniów na godnych obywateli i dobrych ludzi. Wierzymy w to, że nasz Patron- kardynał Stefan Wyszyński będzie pomagał nam, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Głoskowie, wybierać właściwe ścieżki, kierował nas będzie ku dobru i otaczał swoją wyjątkową, ojcowską opieką.<<< Wróć
Dodano: 03 Styczeń 2014
Gimnazjum NR 6 - Uroczystość nadania imienia Kard. S.Wyszyńskiego


Odwiedzin: 199830