Wycieczka do Sandomierza

4 czerwca 2019r. uczniowie klas IV- III gimnazjum pod opieką p. Joanny Baran, p. Moniki Baran i p. Grażyny Drewnik udali się do Sandomierza. Czerwcowy poranek przywitał nas piękna pogodą, zatem w wyśmienitych nastojach wsiedliśmy do oczekującego na nas autokaru i ruszyliśmy w daleką i emocjonującą wyprawę.
Kiedy dotarliśmy na miejsce, spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię królewskiego miasta i pokazała niezwykłe zabytki Sandomierza. Mogliśmy zobaczyć XIV-wieczny Zamek, renesansowy Ratusz, Kościół  Świętego Jakuba, przejść wąwozem lessowym czy przez Ucho Igielne, czyli przez Furtę Dominikańską. Panoramę miasta podziwialiśmy nie tylko z tarasu Bramy Opatowskiej, ale także z pokładu statku, którym płynęliśmy po Wiśle. Duże zainteresowanie wzbudziła również Podziemna Trasa Turystyczna. Drążone przez wieki liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami. Najsłynniejsza z nich opowiada o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami.
Skorzystaliśmy również z okazji i odwiedziliśmy Ojca Mateusza. Mogliśmy wejść do kościoła, który dotychczas znaliśmy jedynie z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją wystawy były postaci woskowe aktorów, przy których robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Późnym popołudniem, po obiedzie, ruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Zwieńczeniem wycieczki był konkurs wiedzy o Sandomierzu, który odbył się następnego dnia w szkole. Laureaci: Zofia Janakowska, Patrycja Talar, Patrycja Kowalczyk, Dawid Rychlica i Marcin Połosak otrzymali skromne upominki.<<< Wróć
Dodano: 04 Czerwiec 2019
Gimnazjum NR 6 - Wycieczka do Sandomierza


Odwiedzin: 201465