Biegiem uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

W niedzielę 28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja wspólnie z Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach oraz Stowarzyszeniem Truchtacz.pl zaprosili na lokalną edycję imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która po raz pierwszy odbyła się w Sulbinach przy GCAK.

Dyrektor GCAK Kinga Smak przywitała zaproszonych gości. Gościem honorowym był żołnierz i prezes ŚZŻAK Pan Marian Cabaj. W uroczystościach udział wzięli m. in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, mjr Michał Jasek kierownik składu Życzyn, radni gminni i powiatowi. Była również oprawa tematyczna: żołnierze w mundurach, karabiny. Historyk Adrian Pogorzelski przybliżył rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, przypomniał również o Stanisławie Kopiku, jednym z żołnierzy wyklętych pochodzącego z powiatu garwolińskiego.

Punktualnie w południe 120 osób ruszyło do biegu na dwóch dystansach: 1963 m i na 10 km. Długość pierwszej trasy nawiązuje do daty schwytania i śmierci ostatniego spośród „Żołnierzy Wyklętych”. Jedną pętlę, wytyczoną ulicami Sulbin pokonało około 60 osób.

Wśród nich uczniowie z Zespołu Szkół w Głoskowie w składzie:

  • Filip Poszytek-klasa II Gimnazjum z czasem 00:09:01 zajął miejsce II
  • Szymon Poszytek-klasa I Gimnazjum z czasem 00:09:09 zajął miejsce III
  • Alicja Poszytek- klasa III Szkoły Podstawowej z czasem 00:11:48 zajęła miejsce V

Najlepsi zawodnicy w kategoriach otrzymali puchary oraz płyty Teatru OD CZAPY. Na szyjach wszystkich, którzy dobiegli do mety zawisły pamiątkowe medale.
Więcej informacji i zdjęć można znaleźć na portalach internetowych:

http://www.egarwolin.pl

http://www.wirtualnygarwolin.pl

opracował mgr Marcin Możdżdżonek<<< Wróć
Dodano: 28 Luty 2016
Gimnazjum NR 6 -   Biegiem uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”


Odwiedzin: 212004