Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”

W roku szkolnym 2016/2017 klasy 0-III Zespołu Szkół w Głoskowie przystąpiły do projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jest to misja przywrócenia naszych dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda objęła projekt honorowym patronatem.

Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną.

Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, Fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.

CELE: Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu produktów  dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczną.

W ramach projektu Zdrowo jem, więcej wiem – etap jesienny 2016/2017 uczniowie z klasy II-III mieli wiele interesujących lekcji dotyczących zdrowego odżywiania. Wykonali plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz warzyw i owoców, które zostały wywieszone w holu głównym na parterze i piętrze szkoły. Zachęcali również do spożywania warzyw i owoców poprzez wykonanie pysznych i zdrowych sałatek, które mogli skosztować uczniowie innych klas.

Uczniowie przygotowali przedstawienie Na straganie, na które zaprosili  klasę pierwszą. Każdy z uczestników programu wykazał się zdolnościami pisarskimi wymyślając hasła zachęcające do zdrowego odżywiania, pisał wiersze na omawiany temat  bądź redagował rymowanki promujące zdrową żywność. Poszczególne zespoły klasowe zredagowały klasowe pisemka zachęcającego do zrezygnowania ze słodyczy. Aby poznać wartości warzyw i owoców zorganizowano spacery do ogrodu warzywnego, gdzie uczniowie zobaczyli warzywa i owoce rosnące w ich naturalnym środowisku. Po wycieczce zorganizowano w klasach kąciki przyrodnicze, w których znalazły się zdrowe warzywa i owoce. Dzieci  rozpoznawały je różnymi zmysłami. Dodatkowo wykonywały z nich wesołe postacie bajkowe.

Bardzo ważną sprawą dla naszego zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu. W ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć na świeżym powietrzu. Gry i zabawy na placu zabaw i na boisku bez względu na pogodę, to doskonała forma dbania o zdrowie. Odbyły się również spacery i wycieczki po najbliższej okolicy w czasie których dzieci  także bawiły  się w ulubione zabawy.Podczas zebrania rodzice zostali zapoznani z działaniami jakie podejmowano w szkole w ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem” oraz z tematem: Kolorowy talerz. Każdy rodzic otrzymał ulotkę zachęcającą do zwracania uwagi na zdrowe odżywianie dziecka. W drugiej części projektu mowa była o ważności jedzenia drugiego śniadania. Dzieci przy tej okazji wzięły udział w ogólnopolskiej akcji: Śniadanie daje moc. Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, który daje energię na cały dzień. Żeby uzmysłowić dzieciom, że śniadanie może być smaczne, zdrowe i kolorowe został zorganizowany konkurs na najlepszą propozycję śniadania. Zadaniem uczniów było wykonanie rysunku zestawu śniadaniowego - na kartce formatu A4. Wszystkie prace zostały wykonane z dużą starannością i z pomysłem. Dzieci wybrały najlepszą według nich pracę. Na pracy, która wygrała zobaczyć było można bardzo urozmaicone śniadanie złożone z owoców, warzyw, sera, mleka i miodu. Wszystkie prace były bardzo pracochłonne i wyjątkowe. Dodatkowo na korytarzy szkolnym  wykonano gazetkę zachęcająca do zdrowego odżywiania.

Poniżej przedstawiamy materiały dla rodziców omawiające problemy powiązane wprost z tematami będącymi przedmiotem zajęć lekcyjnych zapisane w formacie PDF (można je pobrać klikając na tytuł artykułu): 

  1. Uczymy dzieci zdrowego odżywiania
  2. Zdrowe inwestycje - rodzice na start
  3. Rodzice czytają etykiety   
  4. Kolorowy talerz
  5. Jak przekonać dziecko do jedzenia  warzyw
  6. Dlaczego sposób żywienia dzieci jest sprawą bardzo ważną?

Więcej informacji o projekcie na stronie ⇒   www.zdrowojem.fundacjabos.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z realizacji przedsięwzięcia w naszej szkole:

 


<<< Wróć
Dodano: 02 Grudzień 2016
Gimnazjum NR 6 - Projekt  „Zdrowo jem, więcej wiem”


Odwiedzin: 201165