Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 09.02.2017r. 6-latki z Oddziału Przedszkolnego obchodziły Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce DBI organizowany jest od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez  Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach. Z tego powodu klasa 0 uczestniczyła w dwóch przedsięwzięciach promujących temat bezpieczeństwa w sieci: „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu” oraz „Dzień Bezpiecznego Internetu – Razem zmieniamy internet na lepsze”.

Podczas zajęć dzieci wspólnie ułożyły z podanych liter wyraz „internet”, i dyskutowały na temat „Czym jest internet oraz przy pomocy jakich urządzeń możemy z niego korzystać?” W trakcie zabawy ruchowej tworzyliśmy sieć internetową, dzieci miały również okazję obejrzeć filmy edukacyjne z cyklu „Owce w sieci” które przybliżyły temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu i nowych technologii. Każdy uczeń zerówki wykonał także pracę plastyczną „Mój laptop” a na zakończenie dnia stworzyliśmy Kodeks Bezpiecznego Internetu którym dzieci podzieliły się w domu z rodzicami:

  1. Tylko dorośli włączają komputer
  2. Dzieci korzystają z komputera przez określony czas.
  3. Rodzice instalują programy odpowiednie dla dzieci.
  4. Gdy dziecko zauważy coś niepokojącego lub przypadkowo złamie zasadę - może wszystko powiedzieć rodzicom, którzy zaradzą na problem.

Dzieci zrozumiały, że komputer i Internet to wspaniała zabawa, ale dzieci muszą z nich korzystać pod opieką dorosłych. Internet to jakby wielkie drzwi do innego świata - jeśli otworzymy te drzwi trzymając rodziców za rękę możemy przeżyć wspaniałe przygody, bo dorośli dokładnie wiedzą co jest dla nas bezpieczne, a co nie.


 


<<< Wróć
Dodano: 09 Luty 2017
Gimnazjum NR 6 - Dzień Bezpiecznego Internetu


Odwiedzin: 142872