Plastyczny Konkurs Wielkanocny

 „Spotkanie z tradycją”, czyli XXI Plastyczny Konkurs Wielkanocny

Plastyczny Konkurs Wielkanocny organizowany na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Właśnie startuje jego XXI edycja – w tym roku pod hasłem „Spotkanie z tradycją”. Tegoroczna edycja nawiązuje do najdawniejszych tradycji zdobniczych praktykowanych w Polsce od wielu wieków: pająków, pisanek i palm.

Ich wykonanie wymaga staranności, zaangażowania i uważności. W ten sposób Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie chce stworzyć alternatywę do spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w oderwaniu od komputerów i dać możliwość poprawy umiejętności manualnych.

Zadaniem konkursowym jest wykonanie pająka, pisanki lub palmy. Te trzy elementy przez stulecia były charakterystycznym motywem pojawiającym się w okresie wielkanocnym w polskich domach. Tradycyjne, ludowe pająki to przestrzenne, barwne konstrukcje, zawieszane pod sufitem. Swoim kształtem i formą nawiązywały do żyrandoli dworskich i kościelnych. Pisanki, kraszanki lub byczki to barwione jajka. Jajka były znane jako symbol życia w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy Grecji. Dlatego jajko jako symbol życia stał się też ważnym atrybutem Świąt Wielkanocnych. Palma wielkanocna nawiązuje do tradycji i religii. W Polsce palmę wykonuje się najczęściej z gałązek wierzbowych (bazi) oraz tych, które są zielone wczesną wiosną (np. bukszpan) oraz innych dodatków.

Każda z grup wiekowych ma do wykonania inne zadanie konkursowe w ściśle określonej technice:

· klasy I-III - palma tradycyjna

· klasy IV-VI - pisanka wykonana w technice do wyboru: batik, drapana kraszanka, oklejanka, wycinanka, malowanka

· klasy VII-VIII – pająk wielkanocny (dopuszcza się pracę zbiorową, maksymalnie 2 osoby)

· szkoły ponadpodstawowe – pająk (dopuszcza się pracę zbiorową, maksymalnie 2 osoby)

Wykonywanie prac plastycznych ma na celu także rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży oraz zapoznanie ich z bogatą tradycją ludową Wielkanocy.

Prace należy dostarczyć do Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie do 26 marca.

Regulamin konkursu


<<< Wróć
Dodano: 26 Luty 2021


Odwiedzin: 215603